Paket Tur / Otel Sözleşmesi

  • Anasayfa
  • Paket Tur / Otel Sözleşmesi

ESMERALDA TURİZM PAKET TUR / OTEL SÖZLEŞMESİ


TARAFLAR:

ESMERALDA Ulus. Tur. Tic. Dan. ve Taah. Ltd. Şti. Necatibey Caddesi No: 13/9 Kızılay/Ankara adresinde ikamet eden ESMERALDA TURİZM (Kısaca Acente olarak anılacaktır) ile diğer tarafta rezervasyonu yaptıran işlem sırasında ad-soyad ve TC Kimlik bilgileri belirtilen (Kısaca Rezervasyon Sahibi olarak anılacaktır) arasında; aşağıda belirtilen hususlarda tam bir anlaşmaya varmışlardır.

KONU:

İş bu sözleşme Rezervasyon Sahibinin, Acente vasıtası ile açıklanan koşullar çerçevesindeki Tur / Otel Rezervasyonunu ve/veya alabileceği hizmetleri içerir.

GENEL HÜKÜMLER:

1. Tur / Otel Rezervasyonlarının kesin kayıtları, ilgili hizmetin ücretinin yatırılması ve tur / otel sözleşmesinin imzalanmasıyla yapılır.

2. Otel/ tur kayıt işlemleri esnasında tüm katılımcılar doğum tarihi, TC kimlik numarası ile iletişim bilgilerini doğru ve eksiksiz olarak beyan etmek zorundadır. Yanlış beyan edilen her bilgiden doğmuş/ doğacak olan tüm yaptırımlardan katılımcı sorumludur. Yurtiçi/Yurtdışı turlarda nüfus cüzdanlarının/pasaportlarının yolcuların yanlarında bulunması gerekmektedir.

3. Sözleşmede imzası bulunmayan ancak sözleşmeye konu tura katılan (adına rezervasyon yapılan) tüketici(ler) de kendi adlarına kayıt yaptırmakla görevlendirdikleri rezervasyon sahibine/tüketiciye, adlarına sözleşme yapma yetkisi verdiklerini, bu sözleşmeyi okuyup imzalaması ile, sözleşmenin bütün şartlarının kendilerince de kabul edilmiş sayılacağını ve sözleşme şartlarına aynen uyacaklarını kabul etmiş sayılırlar. Bu geziye katılan tüketiciler, imzalamış olmasalar dahi, taraflar arasında geçerli olacak bu sözleşme şartlarını katalog, ilanlar, web sayfası, vb ile öğrenmiş, tura/otel rezervasyonuna bu sözleşme şartlarında katılmayı kabul etmişlerdir.

4. Özel grup organizasyonları için yapılan anlaşma koşulları ayrıca geçerli olmak ile birlikte, paket turlarda kayıt anında rezervasyon bedelinin en az %25'i, bakiyenin ise turun başlamasından en geç 15 gün öncesine kadar tamamlanması gerekmektedir. Belirtilen süreler içinde ödemelerin gerçekleştirilmemesi durumunda rezervasyon iptal edilir ve tur bedelinin %25'i cayma tazminatı olarak tüketiciye fatura edilir.

5. Turlarda buluşma saati, otobüs ulaşımlarında hareket saatinden yarım saat önce ve uçak ulaşımlarında ise hareket saatinden iki saat öncedir. Rezervasyon sahibi acentenin belirlemiş olduğu biniş / iniş noktalarında belirlenen zamanda hazır bulunmalıdır. Rezervasyon Sahibinin zamanında hareket noktasında bulunmaması nedeniyle tura katılamaması durumunda ücret iadesi talep etme hakkı bulunmamaktadır. Rezervasyon Sahibi kendi imkânları ile bedeli kendisi tarafından karşılanmak kaydı ile turun bulunduğu noktaya ulaşarak tura ulaştığı noktadan itibaren katılabilir.

6. Turlarımızda ulaşım için kullanılan her türlü kara, hava ve deniz taşıtlarında meydana gelebilecek yaralanma, ölüm ve kayıplarda taşıyıcı firmaların sigortaları geçerlidir.

7. Uçaklı ulaşımlarda, havayolu firmasının bagaj kayıp ve hasarı durumunda ilgili havayolu firmasının kuralları geçerli olup, Acentenin sorumluluğunda olmadığı katılımcı tarafından kabul edilmiştir.

8. Tur esnasında kıymetli eşya ve para kayıplarından şirketimiz sorumlu değildir. Rezervasyon Sahibi ve/veya adına rezervasyon yaptığı kişi(ler)in valizlerinin ve içindeki eşyaların her türlü sorumluluğu sahiplerine aittir. Yanında bulunan eşyaları takip ve kontrol etme yükümlülüğünde olup, tur esnasında kayıp/çalıntı/zayi olan eşyalardan acentenin veya çalışanlarının sorumluluğu yoktur. Tur aracında unutulan eşyalardan acente sorumlu tutulamaz. Unutulan eşyaların bulunmasının ve misafire ulaştırılmasının mümkün olduğu durumlarda kargo / araç / ulaşım masrafları yolcunun kendisine ait olacaktır.

9. Otel/Tur konaklaması ile birlikte yapılan tüm havayolu bilet rezervasyonları ile TCDD bilet rezervasyonları (promosyon, ekonomi, business sınıf tüm kategoriler dahil ) ( mücbir sebep olsa dahi ) iptal şartları kapsamı dışında olup ilgili havayolu firmasının / TCDD 'nin iptal koşulları ve uygulamaları geçerlidir. Uçak bileti, tren bileti dahil alınan otel/tur iptallerinde uçak/ tren ücretleri hariç tutar üzerinden sözleşme iptal kuralları geçerli olacaktır. İptal uygulamasında uçak/tren ulaşım bedeli hariç tutulur. Rezervasyon Sahibinin uçak biletlerini paket harici şahsi temin etmeleri durumunda, ister mil / puan kullanımı ile ister direk ödeme ile alınmış olsun, Acentenin turu iptal etmesi halinde, acente doğacak zarardan sorumlu tutulamaz.

10. Mücbir sebepler nedeni ile ve/veya özel günler, Milli ve Dini Bayramlar Döneminde turistik merkezlerde oluşacak yoğunluk nedeni ile oluşabilecek gecikmelerden Acente sorumlu tutulamaz. Bu ve benzeri durumlar ile hava durumu ve yol koşulları nedeni ile Acenta / rehber tur güzergâhında ve turda değişiklik yapma hakkına sahiptir. Değişiklikler tur öncesinde yapılabileceği gibi duruma bağlı olarak tur esnasında da yapılabilir.

11. Tura çıkmadan veya tur esnasında ortaya çıkabilecek herhangi bir grev, siyasi olay, doğal afet, teknik olaylar, hava muhalefeti, vb durumlardan ve taşıyıcı şirketlerin yapabileceği değişikliklerden, iptallerden, gecikmelerden dolayı acentamız sorumlu tutulamaz. Buna bağlı olarak acentamız programda, ücretlerde ve nakil araçlarında her türlü değişikliği yapma hakkına sahiptir. Bu konuda sözleşme sırasında özel uyarı ve bilgilendirme yapılmış kabul edilir.

12. Acenta turun düzenlenmesi için yeterli sayıya ulaşılamaması, mücbir sebeplerin ortaya çıkması ve ön görülmeyen, turun akışını, içeriğini, kalitesini ve güvenliğini olumsuz etkileyeceği varsayılan sebeplerin oluşması durumunda Rezervasyon Sahibine bildirmek kaydı ile turu kısmen veya tamamen iptal edebilir. Yukarıda sayılan nedenlerle, acente turu iptal ederse, turun iptal edildiğini, rezervasyon sahibine bildirir. Yapılacak olan iadeler rezervasyon esnasında alınan ödeme şekline göre yapılır. Nakit ödemelerde iade havale/eft yolu ile, kredi kartı ile yapılan ödemelerde iade ödeme yapılan kredi kartına, havale/eft ile gelen ödemelerde ise rezervasyon sahibine havale/eft yapılır. Kredi kartı iadelerinde iadenin rezervasyon sahibinin kartına yansıma süresi ilgili bankanın/finans kuruluşunun kendi işleyişiyle alakalıdır. Acente sorumlu tutulamaz.

13. Çocuk yaşı indirimleri minimum 2 yetişkin ile aynı odada konaklamak kaydı ile geçerlidir. 1 Yetişkin yanında çocuk indirimi geçerli olmayıp, 2 yetişkin olarak hesaplanmaktadır.

14. Konaklamalı tur kayıtlarında 3 kişilik yapılan kayıt için uygulanan 3. kişi indirimleri 3 kişilik odada konaklamak kaydıyla geçerli olup 3. kişi konaklama yatağı standart yatak olarak garanti edilmez. 3 kişilik odanın 3. yatağının ek yatak olabilmesi hususunu rezervasyon sahibi kabul etmiş sayılır.

15. Zorunlu seyahat sigortası uygulaması yurt içi konaklamalı turlarda söz konusudur. Günübirlik turlarda veya yurt dışı turlarda sorumluluk misafirlere aittir. Seyahat sigortasının kapsamı tur tarihiyle sınırlıdır. Tur tarihinin bitiminde sigortanın kapsamı son bulur. Sigorta şirketinin sigorta kapsamında kabul etmediği hususlarda Acentenin hiçbir sorumluluğu bulunmamakta olup Acenteden hiçbir hak ve alacak talebinde bulunulamaz, katılımcının muhatabı sigorta şirketidir. Tur programına dâhil yürüyüş, tırmanma veya araç kullanımına bağlı olarak oluşacak tüm sonuçlardan misafirler sorumlu olacaklarını baştan kabul ederler.

16. Seyahat sigortası hizmeti satın alan tüketicilerin eksik veya ayıplı ifa, hasar, hastalık, zarar ve kayıpları ile ilgili teminatın kapsamı bu hizmeti sunan sigorta firmasının poliçesiyle belirlenmiştir. Acente bu teminatların içeriği, kapsamları veya uygulama şekilleri ile ilgili herhangi bir sorumluluk taşımamaktadır.

17. 1618 Sayılı Yasa gereğince, paket tur hizmeti satın alındığı takdirde, acentenin iflası da dâhil olmak üzere, paket turun hiç verilmemesi veya eksik verilmesi halleri sigorta ile teminat altına alınmıştır. Teminat kapsamı paket tur bedeli kadardır.

18. Rezervasyon Sahibinin, kendisinin veya birinci derecede akrabalarının tura katılmasına engel ağır hastalığı (Tam teşekküllü devlet hastanesinden alınan Resmi Kurul Raporu ile kanıtlaması şartıyla) veya birinci dereceden bir yakının vefat etmesi nedeniyle tura katılmasının mümkün olmaması halinde, yazılı ve belgeli başvurusu durumunda, rezervasyonu tur açısından gerekli tüm koşullara haiz üçüncü bir kişiye devredebilir ya da iptal edebilir. İptal onayı sonrası iade süreci sözleşmede belirtilen iade şartları gereğince gerçekleştirilir.

19. Rezervasyon Sahibi, sözleşmeyi hiçbir haklı nedeni yokken, turun başlamasına 30 günden daha fazla süre kala iptal ederse, sözleşme bedelinin tamamı, 30-15 gün kala iptal ederse % 50'si, 15-7 gün kala iptal ederse, % 25'i Rezervasyon Sahibine ödeme şekline göre iade edilir. Turun başlamasına 7 gün kala yapılan iptallerde, rezervasyon sahibine herhangi bir iade yapılmaz. Özel gruplar ve organizasyonlar için yukarıda belirtilen süreler geçerli olmayıp, işin özelliği ve yapılan sözleşme bağlayıcıdır.

20. Rezervasyon Sahibi ve/veya adına işlem yaptığı kişiler acentenin ilan ettiği saat, tarih ve noktada hazır bulunmak ile sorumludur. Acenteden iptal edilmeksizin tur kalkış noktalarına saatinde gelinmemesi ve tur programına katılım sağlanmaması halinde tur bedeli iade edilmez.

21. Turlarda 30-53 kişi arası kayıtlarda 46 ya da 55 kişilik otobüslerle, 25 - 29 kişi arası kayıtlarda 31 kişilik midibüslerle, 17 - 24 kişi arası kayıtlarda 27 kişilik midibüslerle,11 - 16 kişi arası kayıtlarda minibüslerle, ulaşım sağlanır. Tura katılım sayısına göre ulaşımda kullanılacak araçlarda koltuk numaraları standart olmayıp ulaşım aracına göre değişiklik gösterebilir. Araç tipinin değişmesi halinde acente koltuk numarasında değişiklik yapabilir. Turun rotasındaki yol durumuna göre kullanılacak araç acente tarafından değiştirilebilir.

22. Rezervasyon sahibi, acentenin, rehberin, ulaşım aracı ve tesis yetkililerinin/görevlilerinin, satın alınan tura ilişkin olarak bildireceği kurallara uyacağını, tura katılan diğer tüketicilerin ve 3. kişilerin can, mal ve huzuruna saygı duyacağını, onları rahatsız edecek davranışlarda bulunmayacağını aksi halde turdan çıkarılacağını, bu nedenle de acenteden herhangi bir hak ve talepte bulunamayacağını kabul eder.

23. Rezervasyon sahibine, sözleşme yapılırken rezervasyon yaptırdığı tur bilgilerinin de yer aldığı acente tur programı ve broşürü anlatılmış ve gösterilmiş olup tur başlangıcından önce kendisine verilmiştir. Ayrıca, sözleşme yapılırken, tura ilişkin olarak ayrıntılı bilgi de verilmiştir. Rezervasyon sahibi, rezervasyon yaptırdığı tura ilişkin ayrıntılı bilgi sahibi olduğunu, tur programı kendisine verildiğini beyan eder. Rezervasyon sahibi satın almış olduğu tur programı hakkında bilgi sahibi olmak ile yükümlüdür. Tur programını yazılı ve görsel olarak okumuş kabul etmiş sayılır. Tur esnasında acente yetkililerinden, rehberden veya herhangi bir görevliden tur içeriğinde ve rotasında değişiklik yapılmasını talep edemez. Rezervasyon sahibi mevcut sağlık problemlerine istinaden gerekli tedbirlerini almakla ile mükelleftir.

24. Vize ve pasaport işlemleri tamamen rezervasyon sahibinin kendisine aittir. Vize alınamaması durumunda elçiliğe ödenen vize ücreti acente sorumluluğunda değildir. İadesi acenteden talep edilemez. Yurt dışı tur satışlarında iptal iade koşulları değişkenlik gösterebilmektedir. Acente yurt dışı tur satışlarında farklı operatörlerin satış yetkilisi olduğundan satış yaptığı operatörün sözleşmesini kabul edip, katılımcıların bilgisine ve onayına sunacaktır. Sağlayıcı olan operatörün sözleşmesinde ilan edilen iptal / iade şartları geçerli olacaktır.

25. Oda blokajını tesis yapmakta olduğundan, acentenin doğrudan bir müdahalesi olamamaktadır. Bu nedenle, tesis tarafından tahsis edilen oda nedeniyle acente sorumlu tutulamaz.

26. Acente, kusuru ile işbu paket tur sözleşmesini ifa edemez veya turun başlamasından sonra, acenteden kaynaklanan bir nedenle, tur tamamlanamaz veya verilen hizmetin ayıplı olduğu tespit edilir ise, Acente, seyahat sigortası hükümlerine göre iade ve katılımcının zararını tazmin edebilecektir.

27. 1618 Sayılı Yasa gereğince, paket tur hizmeti satın alındığı takdirde, acentenin iflası da dâhil olmak üzere, paket turun hiç verilmemesi veya eksik verilmesi halleri sigorta ile teminat altına alınmıştır.

28. Sözleşmeden kaynaklanan ihtilafların çözümünde taraflar, TURSAB TAHKİM KURULU' na başvurabilecekleri gibi diğer kanuni yollara da başvurabilirler.

29. Düzenlenen voucher ve ekli kayıt formu bir bütün olarak sözleşmeyi oluşturmakta olup, Rezervasyon Sahibi, bu rezervasyonu yaptırırken sözleşmeyi okuduğunu, sözleşme şartlarını anladığını ve kabul ettiğini beyan etmiş sayılır.

30. Müşteri bu rezervasyon sözleşmesini, mail order, sanal pos, havale veya eft ile alarak her hangi bir sebepten dolayı imzalayamamış olsa dahi taraflar arasında geçerli olacak bu sözleşme şartlarını katalog, internet sitesi veya ilanlar ile öğrenmiş olup, rezervasyonu bu sözleşmedeki yazılı şartlarda almayı taahhüt etmişlerdir.

31. Müşteri, bu rezervasyonu ile imza altına alınan ve sözleşmede adı geçen otel, tur, program hakkında her türlü bilgiyi gerek acenteye ait web adreslerinden ve şirket satış temsilcilerinden aldıktan ve gerekli tüm incelemesini yaptıktan sonra bu sözleşmeyi okuyarak imzaladığını taahhüt eder.

32. Acente, rezervasyon yapmayı vaat ettiği konaklama tesisinin vasıfları ve yıldızlaması ile, konaklama tesisinde öngörülen hizmetler ile ilgili bilgiyi, konaklama tesisinin beyanına, broşürlerine ve tesisin resmi internet sitesindeki bilgilerine dayanarak ilan etmiş olup, konaklama tesisinin, ilan ve deklarasyonlarında yer alan evsafta ve yıldızlama standartlarında hazır bulundurulmamasından dolayı, acentenin mesuliyeti yoktur. Sorumluluk münhasıran konaklama tesisinin mesuliyetidir. Konaklama tesisinin öngörülen standartları taşımaması veya konaklamanın başlayacağı tarihte bu standartta hizmet verebilecek durumda olmaması halinde, acente müşteriyi aynı standartta veya bir üst kategoride olan başka bir tesisinde konaklatmak hakkına haizdir.

33. İptal edilmeksizin otele giriş yapılmaması halinde konaklama bedeli iade edilmez. Ölüm, hastalık kaza gibi durumlarda mücbir sebebin belgelenmesi halinde kalınmayan sürelerin bedelleri iade edilir. Bu sebeplerin dışındaki herhangi bir nedenle otele geç giriş yapılması veya erken çıkış yapılması halinde kalan sürelerin bedelleri iade edilmez.

34. Devlet yönetimi tarafından Seyahat engeli getirilmesi ya da ülkede sokağa çıkma yasağı getirilmesi ya da olağanüstü durum ilan edilmesi hallerinde iptal edilen tur bedelinin ödenmesi zorunlu vergi, harç ve benzeri yasal yükümlülüklerden doğan masraflar ile üçüncü kişilere ödenip belgelendirilebilen ve iadesi mümkün olmayan bedeller hariç olmak üzere, herhangi bir kesinti yapılmaksızın katılımcının ödemiş olduğu bedel, olağanüstü halin kaldırılması, sokağa çıkma yasağının kaldırılması ve seyahat engelinin kalkmasından 2 ay sonrasında başlamak üzere 15 gün içerisinde katılımcıya acente tarafından iade edilir.

35. Rezervasyon Sahibinin tur / otel konaklaması / organizasyon başlangıcından sonra gelen erken çıkış / ayrılma talebini yazılı, şikâyete sebep, mücbir sebepler de dâhil olarak yapması ile ilgili Acentenin onayı doğrultusunda değerlendirilerek yapılır. Erken ayrılma halinde, ücret iadesinin yapılıp yapılmayacağı işbirliği yapılan sağlayıcının belirlediği kriterler olduğundan acenteye bu konuda bir taleple itiraz yöneltilemez ve uygulanacak olan herhangi bir cezai işlem konaklama bedeli olarak fatura edilir.

36. Rezervasyon sahibi bu sözleşme ile acentenin ilan etmiş olduğu tur katılım koşullarını kabul etmiş sayılır.

37. Müşteri hiçbir salgın hastalık belirtisi taşımadığını, tur öncesi kontrollerini ve gerekmesi halinde gerekli test ve tetkikleri yaptıracağını kabul ve taahhüt eder. Acente salgın hastalıklar ile ilgili gerekli uyarıları yapmış ve kendisinin alabileceği tüm önlemleri almıştır ancak söz konusu tur programında bir çok mekan gezilecek, otel/otellerde konaklamalar yapılacak olup buralarda acentenin önlem alabilmesi mümkün değildir, kaldı ki her türlü önlem bile alınsa salgın hastalığın önüne geçilmesi mümkün olamayabilir ve asıl olan salgın hastalığa karşı müşterinin kendisinin fiziki mesafe, temassızlık, hijyen ve maske kullanımı gibi bireysel tedbir ve önlemlerini almasıdır. Tüm bu nedenlerle müşterinin tur sırasında yakalanabileceği bir salgın hastalık nedeniyle acentenin hiçbir sorumluluğu bulunmamakta olup, müşteri acenteden maddi ve manevi hiçbir talepte bulunmayacağını, bütün bu hususları bilerek ve kabul ederek tura katıldığını, acenteye karşı hiçbir talepte bulunmayacağını kabul ve taahhüt eder.

38. Acente web sayfasında, sosyal medya kanallarında ve her türlü yazılı, görsel dijital ortamlarda, rezervasyon sahibine verdiği program dökümlerinde ilan ettiği turun içeriğinde ve tarihinde gerekli görmesi durumunda değişiklik yapabilir. Acente; standardı aynı kalmak şartı ile otel değişikliği, tur akışının sıralaması, rehber, araç, restoran, yemek menüleri, rota iptali veya rota eklenmesi konularında iptal ve değişiklik yapma hakkını saklı tutar. Acente ilgili değişiklikleri tur öncesi yapabileceği gibi tur esnasında da yapabilir. Tur başladıktan sonra dahi rehber gerekli gördüğü durumlarda acente bilgisinde ve onayında olmak kaydı ile değişiklik yapma hakkına sahiptir.

39. Acentenin Sözleşmeye Kısmen ya da tamamen uymaması hallerinde ödenecek tazminatın hesaplanmasında TÜRSAB KÜTAHYA ÇİZELGESİ maddeleri uygulanır.

40. İş bu protokol iki nüsha halinde tanzim ile beraberce imzalanmış olup, protokolden kaynaklanacak itilafların çözümü Ankara Mahkemeleridir.